Wiele osób cierpi na choroby psychiczne. Niektórzy z powodu problemów w życiu osobistym, inni - na tle dziedzicznym lub z powodu zażywania narkotyków. Tyle tylko, że nie każdy jest gotowy przyznać się do pojawienia się takiej patologii, a tym bardziej udać się po pomoc do specjalisty. Jednak nawet jeśli dana osoba odważy się odwiedzić lekarza, może mieć trudności z określeniem różnicy między psychologiem a psychoterapeutą lub psychiatrą. Aby zrozumieć, który lekarz jest potrzebny w danym przypadku, przyjrzyjmy się różnicom między tymi zawodami.

Kim jest psycholog?

Zadaniem specjalisty jest pomoc osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Jego klientami są ludzie całkowicie zdrowi, którzy nie mają zaburzeń psychicznych, ale bardzo potrzebują pomocy psychologicznej.

Specyfika pracy

Główna różnica między psychologiem a psychoterapeutą polega na tym, że nie posiada on wykształcenia medycznego, tzn. nie może stawiać diagnoz i przepisywać leków. Jego praca opiera się na doradztwie, testach i szkoleniach mających na celu pomoc ludziom w wyjściu z kryzysu, poprawieniu ich samooceny i nawiązaniu relacji z innymi.

W psychologii istnieje szeroki wachlarz specjalizacji, w tym:

 • Psycholog edukacyjny - pracuje w placówkach oświatowych, pomagając dzieciom w ich działaniach rozwojowych, rozwiązywaniu problemów behawioralnych i poprawie wyników w nauce.
 • Terapeuta rodzinny - udziela porad rodzinom w zakresie rozwiązywania konfliktów, zarządzania relacjami między małżonkami lub z krewnymi w podeszłym wieku.
 • Psycholog prawny - pracuje z młodymi ludźmi z problemami, którzy są w ośrodkach opiekuńczych
 • Psycholog kliniczny - pomaga osobom cierpiącym z powodu poważnej choroby fizycznej lub zestresowanym zbliżającą się operacją.

Dokonując wyboru między wizytą u psychologa a psychoterapeuty, należy zdawać sobie sprawę z różnic między tymi dwoma zawodami - specjalista w dziedzinie psychologii jest humanitarystą, który nie leczy, a jedynie pomaga przywrócić równowagę psychiczną.

Psycholog

Kim jest psychoterapeuta?

Praca psychoterapeuty związana jest z leczeniem ludzkiej psychiki. Z wykształcenia jest lekarzem i pracuje z pacjentami, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Często jest mylony z psychiatrą, ale różnica między nimi polega na tym, że do niego nie zwraca się z ciężkimi chorobami psychicznymi, lecz z zaburzeniami psychosomatycznymi, które powstały w wyniku problemów społecznych, osobowościowych, emocjonalnych i innych.

Specyfika pracy

W psychoterapii lekarz koncentruje się na nerwicach i stanach nerwicopodobnych, takich jak depresja, fobie, myśli obsesyjne, hipochondria i zaburzenia snu. Lekarz stara się nie tylko leczyć objawy, ale także zrozumieć przyczyny leżące u podstaw choroby i zidentyfikować czynniki, które mogą wywoływać objawy. Terapeuta stosuje w tym celu różne narzędzia: rozmowę z pacjentem, hipnozę, techniki psychoterapeutyczne (modyfikację doświadczenia, analizę subpersonalną itp.) oraz leki. Jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę między psychologiem a psychoterapeutą, to trzeba powiedzieć, że ten pierwszy nie prowadzi badań fizjologicznych. Może on w pewnym stopniu stosować metody psychoterapeutyczne, ale nie przepisuje leków.

Psychoterapeuta

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to specjalista w dziedzinie psychiatrii, zajmujący się ciężkimi zaburzeniami psychicznymi. W przeciwieństwie do eksperta w dziedzinie psychologii, posiada specjalistyczne wykształcenie medyczne i prowadzi terapię lekową. Problemy jego pacjentów są tak poważne, że nie może ograniczyć się jedynie do udzielania porad. Podczas gdy psycholog lub psychoterapeuta stosuje w swojej pracy więcej technik psychologicznych, głównym narzędziem psychiatry, które odróżnia go od tych zawodów, są leki. Różnica polega na tym, że teoretycznie może on oddziaływać na duszę pacjenta współczuciem lub ciepłem, ale jego główne leczenie polega na przepisywaniu leków psychotropowych, często silnych i dostępnych na receptę.

Różnicę między psychiatrami a psychoterapeutami i psychologami widać na liście chorób, które leczą:

 • choroba dwubiegunowa;
 • psychoza maniakalno-depresyjna;
 • halucynacje, urojenia;
 • padaczka;
 • schizofrenia;
 • psychopatia;
 • choroby Alzheimera i Parkinsona;
 • zaburzenia pamięci lub świadomości;
 • psychozy czynnościowe.

Tabletki

Aby w pełni zrozumieć to rozróżnienie, należy zauważyć, że praca psychiatry jest regulowana przez ustawę o psychiatrii. W niektórych przypadkach lekarz specjalista ma prawo przymusowo hospitalizować daną osobę - gdy choroba zagraża życiu (zdrowiu) samego pacjenta lub osób z jego otoczenia. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać