Jak działa hipnoza?

Hipnoza jest stosowana w leczeniu i łagodzeniu bólu od kilku tysięcy lat, a ponadto udowodniono, że jest skuteczną metodą psychoterapii.

Co to jest hipnoza?

Słowo "hipnoza" (po grecku "sen") nie jest tak naprawdę terminem medycznym; bardziej poprawne jest określenie "hipnoza medyczna" lub "hipnoterapia". Hipnoterapia opiera się na technice wywoływania transu, a sam trans jest szczególnym, przejściowym stanem świadomości, podczas którego koncentracja uwagi jest zmniejszona, a samokontrola osłabiona. Stan ten może wystąpić również w życiu codziennym, na przykład podczas budzenia się ze snu, wykonywania monotonnych czynności lub podróżowania środkami transportu publicznego.

Hipnoza

Gdzie stosowana jest hipnoza?

Hipnoterapia jest oficjalnie zalecana w przypadku zespołu jelita drażliwego (zaburzenie, które nie jest spowodowane przyczyną organiczną, w którym występuje ból, dyskomfort i wzdęcia w okolicy brzucha; jelito nie jest normalne). Nadal stosuje się ją do uśmierzania bólu w stomatologii, chirurgii i przy porodzie. Hipnoterapia jest często łączona z terapią poznawczo-behawioralną, m.in. w przypadku zaburzeń snu, stresu, lęku, depresji, utraty wagi i zaprzestania palenia. Istnieją dowody na to, że połączenie tych metod daje lepsze wyniki niż stosowanie ich pojedynczo, ale można je również stosować samodzielnie.

Jak przebiega sesja hipnozy?

Sesja odbywa się w spokojnej i bezpiecznej przestrzeni - w gabinecie specjalisty - i może trwać do jednej godziny. Można wymienić następujące kroki.

Identyfikacja wniosku

Monitoruje się sposób mówienia podopiecznego, używane przez niego słowa oraz wartości wyznawane przez daną osobę. Omawia się metody bezpieczeństwa, wyjaśnia znaczenie sesji i wyznacza cel.

Wprowadzanie klienta w trans

  •  "Przyłączenie się" do danej osoby. Może się to odbywać za pomocą słów, postawy, gestów - terapeuta zaczyna powielać to, co dzieje się z osobą, tak aby w jej umyśle pojawiła się zgoda. Na przykład, hipnoterapeuta mówi: "Czujesz, że ręka dotyka krzesła. Ręka osoby siedzącej powinna w tym momencie naprawdę znajdować się na krześle, tak aby mogła to poczuć.

  •  Trans. Tekst hipnoterapeuty zależy od wymagań i wartości danej osoby. Mogą to być wspomnienia, obrazy wizualne.

  •  Sugestie posthipnotyczne. Zależy to także od prośby.

Wychodzenie z transu

Terapeuta zaprasza klienta z powrotem do pokoju i zwraca jego uwagę na dźwięki i przestrzeń. Klient opowiada, co czuł i zauważył.

Hipnoza

Sprawdź też: Terapia grupowa w leczeniu uzależnień

Jak długo powinna trwać hipnoterapia?

Ten rodzaj pomocy odnosi się do metod krótkoterminowych. Na przykład w przypadku zespołu jelita drażliwego zaleca się 12 sesji po jednej godzinie tygodniowo. Dużą zaletą jest to, że dana osoba może później sama stosować ten stan - nazywa się to autohipnozą.

Jak wybrać hipnoterapeutę?

W celach terapeutycznych lepiej udać się do psychoterapeuty lub psychologa, który zna tę metodę. Zasady etyczne są takie same jak w psychoterapii: nie szkodzić klientowi, szanować jego prywatność.

Jakie mity wiążą się z hipnozą?

Oto kilka z mitów na temat hipnozy:

"Pamiętasz wszystko, co było przed twoim urodzeniem"

Dzięki hipnozie można przypomnieć sobie każde wydarzenie, które jest zapisane w mózgu, ale oczywiście nie od urodzenia, ponieważ te informacje nie znajdują się w mózgu. Jeśli spróbujesz przypomnieć sobie swoją historię sprzed narodzin, wszystkie twoje wspomnienia będą wytworem wyobraźni. Takie sugestie ekspertów są pseudonaukowe, ponieważ mózg przechowuje informacje, których dana osoba doświadczyła w życiu. Jednocześnie nie ma stuprocentowej gwarancji, że wszystkie wspomnienia uzyskane pod wpływem hipnozy będą prawdziwe, nawet jeśli dotyczą wydarzeń z życia danej osoby.

"Po hipnozie przychodzi amnezja"

W powierzchownym transie może nie być amnezji. Istnieje pojęcie "hipermnezji", kiedy osoba zaczyna przypominać sobie wydarzenia, których nie pamiętała od dłuższego czasu, lub dodaje je od siebie. Istnieje również zjawisko regresji wiekowej, kiedy osoba zaczyna sobie przypominać dzieciństwo, oraz progresji wiekowej, kiedy wyobraża sobie, a nawet czuje, czym mogła być wiele lat później.

"Pod hipnozą można lewitować"

Co dzieje się z ciałem podczas transu? Mięśnie rozluźniają się, oddech staje się bardziej równomierny, tętno spada, a części ciała drgają. Czasami występuje zjawisko "lewitacji", np. unoszenie palców rąk i nóg.

"Jedna sesja może zmienić wszystko"

Mit ten opiera się na magicznym sposobie myślenia i naiwności. Mit o szybkim rozwiązywaniu problemów za pomocą hipnozy jest popularny wśród naszej populacji z powodu braku psychoedukacji.

Hipnoza

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

  •  Uszkodzenie mózgu, zawał serca, udar mózgu, wstrząs mózgu.
  •  Zatrucie narkotykami lub alkoholem.
  •  Stan psychotyczny (charakteryzujący się urojeniami, halucynacjami, zaburzeniami percepcji i poważnymi zaburzeniami normalnego zachowania). - Uwaga redaktora).
  •  Epilepsja.
  •  Wysoka gorączka.
  •  Zachowaj ostrożność podczas ciąży

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać