Palenie nie jest nieszkodliwym nałogiem, który łatwo rzucić. W rzeczywistości nikotyna powoduje silne uzależnienie, podobne do głodu alkoholowego lub narkotykowego. Aby go przezwyciężyć, należy wyeliminować mechanizm powstawania bolesnego i uzależniającego stanu. Uzależnienie nikotynowe palacza powstaje w wyniku:

  • uzależnienia biologicznego (fizycznego)
  • uzależnienia psychologicznego
  • odruchu i nawyku

Każdy z tych aspektów uzależnienia od nikotyny jest w pewnym stopniu nieodłącznym elementem każdego palacza. Stopień ekspresji jest jednak zawsze indywidualny. 

Papierosy

Sprawdź także: Uzależnienia - rodzaje, przyczyny i leczenie

Biologiczne uzależnienie od palenia - fizyczne zapotrzebowanie na nikotynę

Palacz, wypalając dziennie jednego papierosa za drugim, za każdym razem otrzymuje pewną dawkę nikotyny, co prowadzi do rozwoju uzależnienia.

Nikotyna, oddziałując na wszystkie narządy człowieka i układ nerwowy, zaczyna uczestniczyć w procesach biochemicznych organizmu.

Gdy papieros nie jest dostępny, palacz doświadcza tzw. głodu nikotynowego, który wyraża się uczuciem przygnębienia, zmęczenia, nerwowości.

Dlatego też, jeśli osoba sięga po papierosa z samego rana, gdy czuje się źle, to znaczy, że jest silnie uzależniona biologicznie od palenia.

Psychologiczne uzależnienie od palenia - pragnienie komfortu psychicznego

Nikotyna działa jak środek pobudzający, który zapewnia krótkotrwałą energię i wigor. Uwalnia adrenalinę i endorfiny, hormony przyjemności, do krwiobiegu. Stały łańcuch zostaje zachowany w pamięci: "papieros - palenie - przyjemność".

Osoba ta zaczyna dążyć do sięgnięcia po kolejnego papierosa jako źródła przyjemnych emocji i satysfakcji psychicznej. W ten sposób powstaje psychologiczne uzależnienie od palenia, z którym najtrudniej walczyć.

W normalnym życiu wygląda to tak: nastolatek czuje się niezręcznie w towarzystwie rówieśników, a żeby się rozluźnić i poczuć pewniej i doroślej, bierze do ręki papierosa. Albo dziewczyna pali w sytuacjach stresowych, aby rozładować napięcie psychiczne.

W ten sposób osoba szuka rozwiązania swoich wewnętrznych problemów i wpada w silny nałóg, który wymusza stopniowe zwiększanie liczby wypalanych dziennie papierosów.

Odruchowe uzależnienie od palenia - siła nawyku

Duże znaczenie w powstawaniu uzależnienia od czegokolwiek, w tym od palenia, ma czynnik odruchowy, który powstaje niejako samoistnie w wyniku przyzwyczajenia. W jamie ustnej znajdują się kubki smakowe, które reagują na smak i zapach tytoniu. Gdy ten zespół doznań nie daje o sobie znać w odpowiednim czasie, pojawiają się reakcje odruchowe: w ustach zaczyna wydzielać się ślina, burczy w brzuchu, a ręka sięga po kolejnego papierosa. Wszystko to dzieje się odruchowo i czasami człowiek nie rozumie, w jaki sposób papieros dostał się do ust.

papieros i kawa

Uzależnienie odruchowe przejawia się w rytuałach.

Na przykład nawyk palenia po posiłku, przy filiżance kawy. Człowiek nie wyobraża sobie już, jak może obejść się bez kolejnego papierosa, przerywając to, co wydaje mu się tak dobrze znanym i przyjemnym sposobem na życie.                 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać