Wczesne stadia alkoholizmu mogą kryć się za codziennymi rytuałami: butelka piwa do oglądania opery mydlanej, kieliszek alkoholu "dla zdrowia przed posiłkiem" itp. Jak rozpoznać chorobę w jej wczesnym stadium? Gdzie jest granica, za którą następuje domowe upijanie się, picie w upojeniu, zespół odstawienia?

Objawy alkoholizmu

W praktyce medycyny uzależnień wyróżnia się pięć oznak rozpoczynającego się alkoholizmu. Jeśli Twój bliski ma skłonności do nadużywania alkoholu, pamiętaj, że nawet jeden objaw z tej listy jest warty wszczęcia alarmu.

Osoba pijąca nie jest w stanie rozpoznać własnego uzależnienia. Co więcej, będą reagować agresywnie na wszelkie argumenty i sprzeczki. Dlatego tak ważne jest spojrzenie z zewnątrz.

Picie wymyka się spod kontroli

"Poproszę tylko butelkę" - mówi Twój partner, ale w końcu sięga po drugą. Utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu jest poważnym powodem do niepokoju:

 • osoba, która raz zaczęła pić, nie może przestać;
 • picie alkoholu często prowadzi do ciężkiego, głębokiego odurzenia z dezorientacją, zaburzeniami kontroli mowy i ruchów;
 • koniec "imprezy" następuje wtedy, gdy alkohol nie mieści się już fizycznie w żołądku.

Ten stan jest pewną oznaką alkoholizmu.

Brak alkoholu = brak nastroju

W stanie trzeźwości bliski chodzi smutny i przygnębiony, odczuwa utratę energii, brak motywacji do pracy. Częste rozdrażnienie, niezadowolenie, problemy z nauką lub pracą przy jednoczesnym spadku aktywności to także pewne oznaki początków alkoholizmu.

Jest to spowodowane objawami odstawiennymi, czyli szczególnym stanem psychicznym i fizycznym, w którym występuje ból i ogólne zaburzenia funkcjonowania, wynikające z braku regularnej dawki alkoholu. Mówiąc prościej, organizm jest przyzwyczajony do otrzymywania alkoholu etylowego, a kiedy dawka się kończy, zaczyna się odstawienie.

Pacjent nie rozumie, co jest przyczyną bólu i utraty energii. Przenosi swoje uczucia na innych, staje się agresywny, wycofany i drażliwy.

Zobacz także: Nikotyzm - czym jest uzależnienie od nikotyny i jakie są jego mechanizmy?

Kobieta pijąca alkohol

Wahania nastroju przy okazji picia

Jeśli smutna, przygnębiona osoba zmienia się pod wpływem alkoholu, jeśli jej wycofanie zamienia się w życzliwość, a agresja w miłującą dobroć, oznacza to, że przekroczyła już granicę.

Życie alkoholika dzieli się na dwie części: oczekiwanie na alkohol, a potem świętowanie z butelką. Jeśli widzisz uśmiech na ustach członka rodziny lub bliskiej osoby, która jest pod wpływem alkoholu, nie trać czasu. Na tym etapie alkoholizm można jeszcze leczyć, nie obciążając zbytnio organizmu.

Zaprzeczanie chorobie

Narkolodzy twierdzą, że alkoholizm jest chorobą zaprzeczania:

 • osoba ta nie chce uwierzyć, że jest chora i uzależniona;
 • nie uznaje głodu alkoholowego;
 • twierdzi, że może w ogóle nie pić, ale nie jest w stanie udowodnić tego w praktyce;
 • broni, usprawiedliwia w każdy możliwy sposób każdą dawkę alkoholu.

Co więcej, im "starszy" alkoholizm, tym silniejsze zaprzeczanie. Usłyszysz kilkanaście powodów, dla których piwo czy jakikolwiek inny napój jest bezpieczny, zdrowy, przyjemny. Pozycja przeciwna jest postrzegana jako agresywna.

Spróbujcie przekonać alkoholika, że jest uzależniony, a zostaniecie co najmniej wyśmiani. Osoba chora nie jest w stanie ocenić siebie z zewnątrz.

Nie trzeba mieć powodu, by pić

Czy masz szansę napić się czegoś? Alkoholik przyjmie ją bez zastanowienia. Nie potrzebuje powodu, by się napić. Wystarczy, że w zasięgu ręki znajdziesz butelkę z pożądaną zawartością, a nie będziesz mógł przestać.

Porozmawiaj z nimi, a będą myśleć tylko o tym, gdzie mogą dostać alkohol. Jeśli coś planuje, to w towarzystwie alkoholu: "Zaraz się tym zajmę, tylko pójdę na piwo".

W rezultacie osoba staje się zakładnikiem cyklu uzależnienia: picie alkoholu etylowego - pozbywanie się kaca - poszukiwanie nowej porcji alkoholu.

Kobieta pijąca alkohol

Oznaki postępującej choroby

Jeśli alkoholizm zostanie przeoczony na wczesnym etapie, zaczyna się rozwijać. Występują następujące objawy niebezpiecznego uzależnienia:

 • do wywołania euforycznych efektów alkoholu potrzeba coraz więcej alkoholu, a poprzednie porcje nie zaspokajają już potrzeb;
 • wycofanie, agresywne zachowanie;
 • w okresach trzeźwości osoba jest apatyczna, ma skłonności do popadania w depresję;
 • często jedno uzależnienie prowadzi do drugiego - po wypiciu alkoholu chce się palić, spożywać duże ilości jedzenia, ma się ochotę na "przygody" w sferze intymnej;
 • myślenie traci elastyczność, osoba nie jest już w stanie dostosowywać się do okoliczności. Wszelkie wyzwania, problemy wywołują agresję, ponieważ zakłócają sposób życia, do którego jesteś przyzwyczajony.

Jeśli zauważysz, że Twój bliski jest podatny na uzależnienie od alkoholu, nie poddawaj się. Osoba ta potrzebuje pomocy w leczeniu już teraz, nawet jeśli zaprzecza, że jest uzależniona od alkoholu. Problem nie zniknie sam z siebie. Alkoholizm bez leczenia może się tylko pogłębiać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać