Ortoreksja - przyczyny, objawy i leczenie

Czy wiesz, że zdrowa dieta może stać się diagnozą, jeśli nagle zacznie nabierać cech bolesnej manii? Jest to możliwe w przypadku ortoreksji.

Co to jest ortoreksja?

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się obsesyjnym przymusem zdrowego i prawidłowego odżywiania się, któremu często towarzyszy znaczne ograniczenie wyboru produktów spożywczych.

Maniakalna obsesja na punkcie zdrowego odżywiania została po raz pierwszy rozpoznana (i nazwana "ortoreksją") przez Stephena Bramana, lekarza, który w latach 70. mieszkał w komunie, której członkowie jedli wyłącznie żywność produkowaną metodami ekologicznymi. Braman zaczął myśleć o zaburzeniach odżywiania, gdy zauważył, że ma obsesję na punkcie prawidłowego odżywiania.

Obecnie w społeczeństwie aktywnie promuje się zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, dlatego badania dr Stephena Bramana wzbudzają coraz większe zainteresowanie specjalistów, ponieważ człowiek jest podatny na skrajności. Obecnie jednak ortoreksja nie jest uwzględniona w międzynarodowych klasyfikacjach chorób, dlatego nie można oficjalnie postawić takiego rozpoznania.

Kobieta pijąca wodę

Zobacz także: Dysmorfia mięśniowa - Czym jest, jak ją rozpoznać i leczyć?

Jakie są zagrożenia związane z ortoreksją?

Ze względu na to, że informacje o korzyściach i szkodliwości żywności są często pobierane przez ortorektyków z niezweryfikowanych źródeł, może to prowadzić do dezinformacji, która może mieć dalece niekorzystny wpływ na zdrowie danej osoby.

Rygorystyczne zalecenia dietetyczne mogą prowadzić do nieświadomego protestu, w wyniku którego dana osoba spożywa "zakazane pokarmy", co może w końcu doprowadzić do bulimii. A nawet jeśli osoba poradzi sobie z tym problemem, po załamaniu będzie dręczona poczuciem winy i ogólnym przygnębieniem, co prowadzi do pogłębienia zaburzeń psychicznych.

W niektórych ciężkich przypadkach ścisłe wykluczenie z diety pewnych grup pokarmów może prowadzić do wyczerpania organizmu.

Rygorystyczne ograniczenia dietetyczne mogą prowadzić do blokady społecznej: ortorektycy ograniczają swoje kontakty towarzyskie i mają trudności w porozumiewaniu się z rodziną i przyjaciółmi, którzy nie podzielają ich przekonań dietetycznych.

Najbardziej znanym ortorektykiem jest Adolf Hitler. Spożywał on warzywa uprawiane na specjalnych działkach: były one fumigowane w celu zabicia bakterii i nawożone szczególnie czystym obornikiem pochodzącym od szczególnie czystych zwierząt. Hitler był wegetarianinem, nie palił i tylko od czasu do czasu mógł sobie pozwolić na wino.

Przyczyny ortoreksji. Grupa ryzyka

1. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o młodych dziewczętach i kobietach. Z reguły kobiety zaczynają eksperymentować z odżywianiem, ponieważ chcą zmienić swoją sylwetkę. Zachwycona modnymi hasłami o właściwym odżywianiu kobieta, niepewna swojego wyglądu i skłonna do samookaleczeń psychicznych, zaczyna weryfikować swoją dietę, czytać artykuły o produktach i ich właściwościach, komunikować się z osobami "głoszącymi" właściwą dietę. Na początku jest to dobre, ale w przypadku ortoreksji ludzie nie potrafią zrozumieć, kiedy właściwa dieta zamienia się w obsesję: wyklucza się wiele pokarmów, które wydają się kontrowersyjne dla zdrowia, często odmawia się spotkań w kawiarniach z przyjaciółmi, ponieważ nie ma tam zdrowej żywności, pojawiają się problemy w komunikacji z innymi (nie każdy chce słuchać drobiazgowych wykładów na temat PP).

2. Do grupy ryzyka mogą należeć także ludzie odnoszący sukcesy, dojrzali, tacy, których silnie pociąga przymiotnik "właściwy": właściwe odżywianie, właściwy sposób życia i myślenia, właściwe podejście do wszystkiego, z czym stykają się w ciągu dnia. Osoby o takim charakterze podświadomie szukają aprobaty z zewnątrz. Przecież to, co jest słuszne, nie może być oceniane negatywnie ani przez siebie, ani przez innych.

3. Ortoreksja może również występować u osób określanych mianem perfekcjonistów, czyli takich, które wszystko w swoim życiu robią na poziomie A, dążą do perfekcji we wszystkim i stawiają sobie wysokie wymagania. Na przykład amerykańska aktorka Gwyneth Paltrow zwróciła kiedyś uwagę na figurę, która - trzeba przyznać - jest zawsze w idealnym porządku. W obawie przed przytyciem Gwyneth radykalnie zmieniła swoją dietę, odmawiając kawy, cukru, mąki, ziemniaków, pomidorów, mleka, mięsa, przestała chodzić do restauracji, a jeśli wyjeżdża z domu na dłuższy czas, niech koniecznie zabierze ze sobą "odpowiednie jedzenie". Nie trzeba dodawać, że wykładów o zdrowym odżywianiu słuchała cała jej świta! Przy okazji aktorka nie poprzestała na tym i wydała książkę poświęconą zdrowemu odżywianiu z autorskimi przepisami. Byłoby to godne podziwu, gdyby istniał umiar i gdyby nazwisko nagrodzonej Oscarem aktorki nie zaczęło pojawiać się w niektórych mediach w tym samym rzędzie, co słowo "ortoreksja".

Warzywa

Sprawdź też: Sport a zdrowie - korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Objawy ortoreksji

 • Kategoryczne wybory żywności oparte nie na osobistych preferencjach smakowych, lecz na cechach jakościowych.

 • Kluczowym kryterium wyboru produktu są korzyści zdrowotne.

 • Ograniczenie soli w diecie oraz słodkich i tłustych pokarmów, pokarmów zawierających skrobię, gluten, alkohol, drożdże, kofeinę, chemiczne środki konserwujące, żywność niebiologiczną lub genetycznie modyfikowaną.

 • Nadmierne poleganie na dietach i "zdrowych" systemach żywnościowych - np. na surowej żywności.

 • Strach przed "niezdrową" żywnością aż do poziomu fobii (irracjonalny, niekontrolowany strach).

 • System karania w przypadku produktów niedozwolonych.

 • Ważną rolę przypisuje się nawet sposobowi przygotowywania niektórych potraw.

 • Skrupulatne planowanie menu na następny dzień.

 • Sztywny podział ludzi na "wewnętrznych" (tych, którzy odżywiają się prawidłowo, a więc są godni szacunku) i "zewnętrznych" (tych, którzy spożywają śmieciowe jedzenie), z wyraźnym poczuciem wyższości nad tymi z drugiej grupy.

Jak leczy się ortoreksję?

Kiedy pojawiają się objawy ortoreksji, bardzo ważne jest, aby osoba zdała sobie sprawę, że jej dążenie do prawidłowego odżywiania się stało się niezdrowe i przeszło w fazę obsesji. Jest to pierwszy i kluczowy krok na drodze do wyzdrowienia.

W początkowej fazie ortoreksję można opanować samodzielnie poprzez samokontrolę: nie myśleć o korzyściach płynących z jedzenia, nie odmawiać spotkań z przyjaciółmi w miejscach publicznych (kawiarniach, restauracjach) lub ich gościom, zwracać mniejszą uwagę na etykiety na produktach spożywczych, słuchać swojego ciała, jego pragnień smakowych, a nie tylko zasad PP.

Jeśli nie możesz sobie poradzić sam, musisz udać się do dietetyka i psychologa: pierwszy przygotuje dla ciebie zdrową dietę regeneracyjną, a drugi pomoże ci rozsądnie traktować jedzenie i odnaleźć sens życia nie tylko w tym, co jesz.

Pani doktor

Jak uniknąć ortoreksji?

 • Nigdy kategorycznie nie rezygnuj z żadnego pokarmu.

 • Pozwól sobie czasem na coś smacznego, nawet jeśli nie jest to dla Ciebie odpowiednie zgodnie z Twoim aktualnym systemem żywienia.

 • Słuchaj swojego ciała: jeśli nie lubisz jeść pewnych zdrowych produktów, nie zadręczaj się. Szukaj odpowiedników, może nie tak przyjaznych dla środowiska, ale przyjemnych w smaku.

 • Podczas diety nie należy przywiązywać się do załamań. Nie trzeba wymyślać kar i długo przeżywać sytuacji. Zaakceptuj to i ruszaj dalej.

 • Nie zapominaj o delektowaniu się smakiem jedzenia podczas jego spożywania.

 • Naucz się filtrować i weryfikować informacje: korzyści płynące z danego produktu mogą być przedstawiane zarówno w celach komercyjnych, jak i szkodliwych.Ortoreksja: przyczyny, objawy, leczenie

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać